Żółty golf znów na rajdowych trasach. Jedziemy dla dzieci.
Żółty golf znów na rajdowych trasach. Jedziemy dla dzieci.

Żółty golf znów na rajdowych trasach. Jedziemy dla dzieci.

48. Rajd Świdnicki – KRAUSE był okazją do pokazania światu efektu prac nad projektem Żółty golf znów na rajdowych trasach. Jedziemy dla dzieci. Załoga naszej Fundacji po raz pierwszy zaprezentowała VW Golfa II GTi z silnikiem 1.8, zbudowanego zgodnie z homologacją z 1984 r. (z uzupełnieniem z 1988 r.) specjalnie do startów w Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Malowanie auta nawiązuje do samochodu, którym na przełomie lat 80-tych i 90-tych jeździł słynny duet Andrzej Koper i Maciej Wisławski.

Projekt zrodził się w mojej głowie już rok temu. Bardzo chciałem udowodnić, że przygotowanie rajdówki do startu w mistrzostwach Polski nie musi pochłonąć kilkuset tysięcy złotych i nie musi trwać bardzo długo. Auto miało być też tanie w serwisowaniu, bezawaryjne i oczywiście szybkie. Budowa auta zajęła nam 3 miesiące. – mówi Wojciech Sroczyński, kierowca rajdowy i pomysłodawca projektu.

Żółty VW Golf jest częścią kampanii społecznej ”Wyprzedzamy nowotwór”, która łączy sport samochodowy z onkologią dziecięcą. Tak, wbrew pozorom, są tu duże podobieństwa. Zarówno w rajdach, jak i w procesie diagnozowania chorób nowotworowych, liczy się czas i doskonałe przygotowanie. W obydwu przypadkach czas reakcji jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o sukcesie.

Od 2018 roku symboliczną naklejkę akcji można zobaczyć podczas każdej rundy rajdowych mistrzostw Polski. Kampanię od samego początku wspiera Polski Związek Motorowy i zawodnicy Motul HRSMP. Tak też było podczas 48. Rajdu Świdnickiego – KRAUSE, kiedy to na odcinki specjalne wyruszyło 11 historycznych rajdówek z logo kampanii.

W tym roku nasza kampania nabiera dodatkowego znaczenia. Od wielu miesięcy mówimy w zasadzie tylko o koronawirusie, a zapominamy o innych chorobach. Musimy jednak pamiętać, że nowotwory nie poczekają na czas „po pandemii”. Jeśli zauważymy u dziecka niepokojące objawy, musimy niezwłocznie udać się do lekarza. – podkreśla Emilia Kotarska.

[Not a valid template]

 

O kampanii „Wyprzedzamy nowotwór”

Kampania ma przede wszystkim na celu zwrócenie uwagi rodziców i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na fakt, że dzieci również chorują na nowotwór. Fundacja prowadzi działania edukacyjne, informuje jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców i kiedy należy udać się do lekarza. Natomiast lekarzom pierwszego kontaktu i pediatrom oferuje bezpłatne szkolenia online, umieszczone na Medycznej Platformie Edukacyjnej.

Co roku w Polsce odnotowuje się około 1200 nowych zachorowań na nowotwory wśród dzieci i młodzieży. Najczęściej występujące nowotwory u dzieci to: białaczka (26% wszystkich rozpoznań), guzy mózgu (19%), chłoniaki (13%), neuroblastoma (8%), nowotwory kości (7%), guz Wilmsa (6%).

Rozpoznanie choroby na jak najwcześniejszym etapie ma ogromne znaczenie dla powodzenia procesu leczenia. Czujność rodziców oraz wnikliwość i skrupulatność lekarzy pierwszego kontaktu są podłożem sukcesu w leczeniu chorób nowotworowych u dzieci.

Objawy, które powinny zaniepokoić:

  • Ból przeszkadzający w codziennych czynnościach
  • Guzy i wybrzuszenia
  • Ból kończyn
  • Powiększenie obwodu brzucha
  • Ból głowy, wymioty
  • Gorączka
  • Osłabienie
  • Zaburzenia w oddawaniu moczu i stolca
  • Powiększone węzły chłonne
  • Przedłużające się infekcje, uporczywy kaszel, wysięk z ucha
  • Nietypowe zmiany skórne

Duże objawy po małym urazie