Wyprzedzamy Nowotwór w świecie cyfrowym
Wyprzedzamy Nowotwór w świecie cyfrowym

Wyprzedzamy Nowotwór w świecie cyfrowym

Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową jest oficjalnym partnerem Mistrzostw Motul HRSMP Digital. Dotychczas „w realu”, teraz w świecie wirtualnym, Polski Związek Motorowi i zawodnicy rajdowi wspierają kampanię „Wyprzedzamy Nowotwór”, której celem jest poprawa wczesnej diagnostyki choroby nowotworowej u dzieci.

Mistrzostwa Motul HRSMP Digital, czyli wirtualna rywalizacja historycznych aut w czasie pandemii, to pierwsza taka inicjatywa zawodników rajdowych mistrzostw Polski realizowana pod auspicjami PZM. Sezon składał się będzie z 8 rund, a każda runda to osiem odcinków specjalnych. Rywalizacja będzie odbywać się na platformie Dirt3, która umożliwia rywalizację na komputerach oraz konsolach PS3 oraz Xbox360.

Poznaliśmy już oficjalne wyniki pierwszej rundy czyli Cyfrowego Rajdu Norwegii. Triumfatorem klasyfikacji generalnej został Michał Pryczek startujący pod pseudonimem II Harvester.

Fundację reprezentują jak zawsze Emilia Kotarska i Wojtek Sroczyński. Tym razem wprawdzie pokonują OS-y w odrębnych autach, ale w tym samym celu. Inauguracyjna runda cyfrowych mistrzostw wypadła zresztą bardzo dobrze dla teamu „Wyprzedzamy Nowotwór Rally”, który zajął drugie miejsce w klasyfikacji zespołów sponsorskich.

Tegoroczna edycja kampanii „Wyprzedzamy nowotwór” wygląda nieco inaczej niż planowaliśmy, ale dostosowanie się do zmieniających się warunków to przecież jedna z ważniejszych umiejętności rajdowych. Szybko skompletowaliśmy sprzęt i podjęliśmy wyzwanie – mówi Emilia Kotarska, członek Zarządu Fundacji.

Zabawa nie jest tak fajna, jak w czasie prawdziwych rajdów, ale jakiś smaczek rajdowania to daje. Ważne, że jadąc wirtualnie można wieźć nadal bardzo poważne przesłanie i nagłaśniać temat diagnostyki choroby nowotworowej u dzieci – dodaje Sroczyński.

Co roku w Polsce odnotowuje się około 1200 nowych zachorowań wśród dzieci. Jednak alarmujące jest to, że nowotwory wciąż stanowią  drugą (po wypadkach i zatruciach) przyczynę śmierci dzieci.

Ogromne znaczenie ma rozpoznanie choroby na jak najwcześniejszym etapie, kiedy leczenie jest najbardziej efektywne. A na wczesne rozpoznanie duży wpływ ma świadomość, wiedza o nowotworach i objawach choroby.

Znajomość wczesnych objawów nowotworów u dzieci, obserwacja dziecka, samokontrola wśród młodzieży, tzw. bilanse pediatryczne… to wszystko jest ogromnie ważne i pomaga rozpoznać chorobę na wczesnym etapie – przypomina Emilia Kotarska.