Wyprzedzamy nowotwór – rajdowa inauguracja kampanii

Wystartowaliśmy! 47. Rajd Świdnicki – Krause był pierwszą tym roku rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostwa Polski i Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a jednocześnie rajdową inauguracją kampanii społecznej Wyprzedzamy nowotwór. Opel Astra GSi w barwach akcji pokonywał odcinki specjalne, aby podkreślać jak ważne jest wczesne wykrycie choroby nowotworowej u dziecka.

– Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi rodziców i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na fakt, że dzieci również mogą chorować na nowotwór. Niestety w Polsce rozpoznanie niektórych typów nowotworów u dzieci wciąż jest stawiane najczęściej w zaawansowanych stadiach klinicznych, a nowotwory stanowią drugą przyczynę śmierci dzieci. Dlatego też będziemy uświadamiać rodziców, a lekarzy namawiać do specjalistycznych szkoleń. Ważne jest, aby być dobrze przygotowywanym i nie przeoczyć pierwszych niepokojących symptomów – mówi Emilia Kotarska, członek zarządu Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową i pilot rajdowy.

Aby uatrakcyjnić przekaz, postawiliśmy na dość oryginalne połączenie tematyki onkologii dziecięcej i sportów motorowych. Pomysłodawcą tej idei jest Wojtek Sroczyński, dziennikarz, zawodnik rajdowy i jednocześnie kierowca fundacyjnej Astry – Załoga rajdowa musi być doskonale wyszkolona, aby podczas zawodów błyskawicznie podejmowała właściwe decyzje. O sukcesie często decydują ułamki sekund. Podobnie jest w przypadku diagnozowania choroby nowotworowej u dzieci. Czas reakcji jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o efektach leczenia! – mówi Sroczyński.

W akcję „Wyprzedzamy nowotwór” z dużym entuzjazmem włączyło się szerokie grono osób. Kampanię wspiera Polski Związek Motorowy, automobilkluby (m.in. Automobilklub Sudecki organizator Rajdu Świdnickiego – Krause) oraz zawodnicy. Instytut Matki i Dziecka objął akcję patronatem honorowym.

W Rajdzie Świdnickim – Krause Opel Astra GSi jechał jako tzw. „0 HRSMP” czyli samochód funkcyjny, który pojawia się odcinkach specjalnych tuż przed pierwszą załogą Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Samochód „0” dba o bezpieczeństwo na trasie rajdu, po to aby zawodnicy mogli bez zakłóceń walczyć o punkty, a kibice bezpiecznie obserwować przejazdy rajdówek.

W ramach kampanii „Wyprzedzamy nowotwór” prowadzimy też konkretne merytoryczne działania, aby przybliżyć zagadnienia onkologii dziecięcej oraz uwrażliwić na możliwość występowania chorób nowotworowych u dzieci i młodzieży. – Dla rodziców przygotowujemy filmik animowany na temat pierwszych objawów nowotworów u dzieci, a lekarzy namawiamy do korzystania z bezpłatnych programów szkoleniowych na temat wczesnych objawów nowotworów u dzieci – opowiada Emilia Kotarska.

Chcemy stworzyć wśród lekarzy grupę ambasadorów kampanii „Wyprzedzamy nowotwór” i dlatego we współpracy z Medyczną Platformą Edukacyjną, na której umieszczone są kursy, uruchomiliśmy limitowaną edycję szkoleń. Ukończenie szkolenia będzie nagradzane specjalnym zaświadczeniem z logo akcji i tytułem ambasadora naszej akcji.

47. Rajd Świdnicki – Krause to dopiero początek naszej rajdowej przygody. Kampania społeczna Wyprzedzamy nowotwór i fundacyjna rajdówka pojawi się na kolejnych odcinkach specjalnych, najbliższe już 31 maja podczas Rajdu Nadwiślańskiego.